TNC-X KURULUM KULLANIM TEKNİK DETAYLAR

Post Reply
TA2AWO
Posts: 14
Joined: 11 Jun 2017, 12:43

TNC-X KURULUM KULLANIM TEKNİK DETAYLAR

Post by TA2AWO » 25 Oct 2017, 09:31

TA APRS TNC & DİGİPEATER KULLANIM KULAVUZU
2cf134c4-e86c-482b-a038-5c5317e7da38.jpg
2cf134c4-e86c-482b-a038-5c5317e7da38.jpg (234.99 KiB) Viewed 19787 times
Giriş
Verimli ve doğru kullanım için aşağıdaki talimatlara uyunuz.

1- Önemli noktalarda çalışacak digilerin 1 Watt ile çalışmasından yana değiliz bu digiler kesinlikle harici telsiz bağlantısı ile birlikte minimum 15 watt güç ile çalışması gerekli. Bu yüzden harici cihaz ile çalışacak digiler i isterseniz radyosuz da gönderebiliriz.


2- Diginin üzerinde bulunan 1 watt radyo ile en verimli kullanım şekli, yüksek mevkii lerde çalıştırılması ile mümkün olabilir.. Ancak yinede bölgede digi ve i-gate sayısının yeterli olması şart.


3-Evinizin çatısın da çalıştırıyor olmanız da iyi bir durum ancak digi ve i-gate sayısının yeterli olmadığı bölgelerde kendi evinizde de harici cihaz kullanarak çalıştırın.


4-Dahili radio ile 1 watt çıkış gücünde kullanılacak ise bir el cihazı antenini doğrudan konnektör üzerine bağlayarak kullanın. Kablo ile çatı antenine bağlıyor olmanız size hiç bir şey kazandırmaz çünkü kullanacağınız dönüştürücü konnektör ve kabloda çıkış gücü olan 1 watt daha antene ulaşamadan kaybolur gider.. 1 Watt ile kullanım için cihazı kutulayıp çatıda el cihazı anteni ile doğrudan anteni digiye bağlayarak çalıştırın.


5-Cihaz üzerine Bluetootdh takılabilir, TNC modu ile Aprs droid gibi android uygulamaları kullanılarak RF üzerinden akıllı telefonunuzu yada tabletinizi kullanarak mesaj gönderebilir, mesaj alabilir ve pozisyonunuzuda iletebilirsiniz. Bunların dışında i-gate yazılımları ile bağlantı kurabilir i-gate için de kullanabilirsiniz. TNC modu Usb üzerinden de kullanılabilir. (Bluebooth modül ile gönderim yapmıyoruz. dilerseniz alıp kolayca takabilirsiniz.)


6- HC-12 haberleşme modülü ile aynı bluetootdh ile olduğunu gibi fakat daha uzak mesafeden digi den paket alma gönderme işlemleri yapılabilir. Bu modüllerin haberleşme mesafeleri 1Km bulabiliyor. TNC modunda çatınızda çalıştıracak iseniz kablosuz mesafe sorununuzu ortadan kaldıracaktır. Bunun için iki ayrı HC-12 Modül alarak birini kart üzerine, diğerini de haberleşme yapacağınız aygıt tarafına usb üzerinden bağlamalısınız..

Usb tarafında kullanacağınız aygıtın link i ;

https://tr.aliexpress.com/item/HC-12-US ... 22c13224cc

Kart üzerine takacağınız aygıtın link i;

https://tr.aliexpress.com/item/HC-12-SI ... 349ee636-77- Dahili radio ile kullanır iken enerji kaynağınız 5-30 VDC aralığında olabilir Ancak 1.5 amper altında ki enerji kaynaklarında sağlıklı çalışmayacaktır. Adaptör kullanıyor iseniz minimum 2 amper gücünde bir adaptör kullanın. Aksi taktirde 1 Amper gücün altındaki güç kaynakları ile deneme bile yapmayın !
Çalışma modları;
Cihaz genel olarak 2 farklı modda çalışabilir Çalışma modu seçimi SW1,SW2,SW3 ve SW4 dip Switch leri ile seçilir.


1- Digi Repeater Modu
Cihaz digi repeater olarak çalıştırılacak ise SW1 DIGI MODE gurubundaki dört adet switch ON konumuna alınır ve ardından SW2 gurubunda ki dip switch lerden 1 ve 2 numaralı dip switch ler açılır. Bu çalışma modu na göre Duyulan paketler girilen parametrelerin yapısına bağlı olarak tekrar edilir. Ayrıca duyulan paketler USB port üzerinden de aktarılır.(CONFIG MODE – UPDATE MODE KAPALI OLMALI !)

2-TNC modu
Tnc modun da cihaz sadece duyduğu paketleri decode ederek USB portundan var ise bluetootdh üzerinden kullanıcıya verir. Aynı şekilde USB ve bluetootdh üzerinden verilen paketleri de havaya gönderebilir. TNC modu ile kartınız akıllı telefonlara bağlanarak mesaj alıp gönderme aynı zamanda i-gate cihazları ile haberleşerek rf ten paket almak ve Rf e paket gönderme işlevlerini de yerine getirebilir.

TNC modunun aktif etmek için SW1-SW2-SW3-SW4 gruplarında ki tüm Switch leri kapalı konuma getirin. Ardından SW2 grubunda yer alan 3 ve 4 numaralı 2 Swith i ON konumuna getirin.
( CONFIG MODE – UPDATE MODE - DIGI MODE KAPALI OLMALI!)

1 Watt radio nun kullanımı;
Cihazınızın üzerinde yer alan dahili bir radyo var ise, SW5 gurubunda yer alan 1 ve 2 numaralı Dip siwitchleri ON konumuna alarak dahili radyo ile alma ve gönderme yapabilirsiniz.
Dahili radio hem Digi modun da hemde Tnc modunda çalışabilir.
Dahili radyo akfit edildiğinde SQ led i (SARI LED) sürekli yanıyor olacaktır. (Güç kaynağınız 1.5Amper den az olmamalı!)


Serial haberleşme hızının değiştirilmesi;
Seri bağlantı noktası olan Usb üzerinden yada bluetooth üzerinden haberleşme yapılacak ise ayarlanmış olmalıdır. Haberleşme hızı seçeneğini SW6 grubunda ki dip switch ler ile yapabilirsiniz. Varsayılan haberleşme hızı 9600 olarak ayarlanmıştır. Bluetootdh haberleşmesi için haberleşme hızı Bluetootdh modülün haberleşme hızı ile aynı seçilmiş olmalı aksi taktirde Bluetootdh ile bağlantı kurabilir ancak TNC yi kontrol edemezsiniz !
Diğer desteklenen haberleşme hızları için Switch in solundaki tabloya bakınız.


Cihazın configrasyon moduna alınması;
Bu aşama digi parametlerinin girilmesinde ve değiştirilmesinde kullanılır. Digi ayarlarınızı yapabilmeniz için SW1-SW2-SW3-SW-4 gurubundaki tüm Siwitch leri kapalı konuma getirin. Var ise bluetoootdh modülünü çıkarın
Ardından CONFIG MODE gurubundaki 4 adet dip switch leri ON konumuna alın. . Ve yine SW2 grubunda ki 1 ve 2 nolu switchleri ON yaparak açınız ve Digi Run konumuna alınız.
( UPDATE MODE - DIGI MODE KAPALI OLMALI!)
Usb ile digiyi bilgisayara bağlayın ve Usb driver ı buradan indirin http://taaprs.org/forum/dosyalar/CH341SerDriver.zip kurulumunu yapın. Driver kurulumu sorunsuz tamamlanmış ise resimdeki gibi bir port numarası alacaktır http://taaprs.org/forum/dosyalar/kurulum1.jpeg
Xp işletim sistemlerinde Terminal arayüzü bulunur (Başlat-Donatılar-iletişim-HyperTerminal) eğer işletim sisteminiz XP ise Hyper Terminal i açarak, aşağıda linkini vermiş olduğum videoyu izleyin.. Videoda ki ilk 30 saniye de bağlantı ayarlarınızı nasıl yapacağınız gösteriliyor. Sizde diginin almış olduğu usb port numarasını dikkate alarak ayarlarınızı gösterildiği gibi yapın.
https://www.youtube.com/watch?v=91GFC-ylCiE
Videonun 30. saniyesinden sonraki adıma geçti iseniz videodaki gibi masa üstüne kaydedilmiş olan bu bağlantıyı açın ardından digi üzerinde bulunan Conect to pc butonuna bir kez basıp 20 saniye içinde de terminal üzerinden klawyenin bir tuşuna basın.
Siz bir tuşa bastıktan hemen sonra videoda 45. saniyede görüldüğü gibi digi parametreleri ekranınıza yansımış olacak. Yine videoyu izleyerek diginizin parametrelerini değiştirebilirsiniz.


Cihazın Update edilmesi güncellenmesi;
Diginin yazılım güncelleştirmeleri bu mod ile yapılır yazılım güncelleştirme için Config mode, Digi mode grubundaki swichleri kapalı konuma alarak sadece Update mode switch lerini On konumuna alınız. Bu mod sadece digiye yeni versiyon hex dosyasını yükleme maksadı ile kullanılır Uptade modu için güncelleştirme talimatlarına göz atın.Harici cihaz bağlantısı yaparak devreye alma;

Harici cihazın bağlanması için, Telsiz üzerinde Ptt - Rx Audio - Tx Audio – Gnd bağlantılarını tespit ediniz.
Ptt pini ile cihaz göndermeye geçirilir.
Rx Audio pini üzerinden ses çıkışı alınır bu aynı zamanda telsizin hoparlör çıkışıdır.
Tx Audio pini ile telsize ses girişi yapılır bu aynı zamanda telsizin mikrofon girişidir.
Gnd pini ise telsizin negatif kutbudur ve Şasedir – ye bağlanır

Ardından telsiz üzerinde tespit ettiğiniz bu giriş ve çıkışlara Diginin DEVICE OUT pinlerini aşağıdaki gibi bağlayınız.


DIGI-PIN--------------TELSIZ
• 1--------------------GND
• 4--------------------PTT
• 5--------------------Rx Audio
• 9--------------------TX Audio


Eğer diginin çalışması için gerekli olan enerjiyi de telsiz üzerinden vermek isterseniz 6. Ve 7. Pinler üzerinden digi yi besleyebilir ve çalışma gerilimini telsiz üzerinden sağlayabilirsiniz;
• 6-------------------GND
• 7-------------------9-30 VDC

Bağlamış olduğunuz telsizin ses seviyesini ne çok nede çok az olacak şekilde ayarlayın tam kısık ile yarım açık arası ideal bir seviye olabilir.
Digi üzerinden TX Audio Level potansiyometresi ile telsizin mikrofon girişine gönderilen ses seviyesini de ayarlamalısınız. Digi göndermeye geçtiğinde başka bir telsiz ile gönderilen paketlerin ses seviyesini kontrol edin eğer çok yüksek seviyede ise bu pot u kullanarak kısın.

Ayrıca harici telsiz ve dahili radio için kart üzerindeki TX DELAY potunu kullanarak PTT den sonraki paket gönderme gecikmesini ayarlamalısınız. Bazı cihazlar da mandala basıldık tan hemen sonra telsizin göndermeye geçmesi biraz zaman gerektirdiğinden bu ayarı kullanarak ptt işleminden sonra paketleri göndermeden önce telsizi ne kadar süre göndermede tutacağınızı belirleyebilirsiniz.Device out pinlerinin açıklaması;

• 1-GND
• 2-Harici Voltaj ölçümü CH1 (1-30 volt Dc)
• 3-Harici Voltaj ölçümü CH2 (1-30 volt Dc)
• 4-PTT
• 5-Rx Audio
• 6-GND
• 7-Harici Besleme girişi Pozitif 9-30VDC
• 8-GND
• 9-Tx Audio


Aselsan4822 telsiz de yapılacak olan pinlerin ilgili yerleri aşağıdaki resim ile gösterilmiştir.
4822digi.jpg
4822digi.jpg (204.75 KiB) Viewed 19377 times

Sıkça sorulan sorular;

Diginin fiyatını ne kadar ?
Digi ücreti 1 watt radio ile birlikte 250 TL
Harici cihaz ile çalıştıracak iseniz radyosuz da gönderebiliriz. Bu durumda ücreti 220TL

Not: Harici cihaz ile kullanacak arkadaşlarımız cihazları yok ise ASELSAN 4822 ile yapmış olduğumuz ve Digi ve Telsizi bağlantıları yapılmış olarak alabilir.
Ancak bizlerde bu cihazları diğer arkadaşlar dan ücretli olarak aldığımız için sizden ayrıca Telsiz ücreti de talep edeceğiz telsiz ücretileri 120-160 TL aralığında değişiklik gösterebilir.

Usb üzerinden bağlatı yaptığımda Ayrıca enerji vermek gerekirmi ?
Usb ile PC bağlantısı yaptı iseniz ayrıca bir besleme gerilimi vermenize gerek yoktur. Ancak Power Bank ile çalıştırmak istiyor iseniz 1.5 amper akım ihtiyacı doğabilir bu durumda da kullandığınız power bank bu akımı verebiliyor olmalı aksi taktirde dahili radyoyu kullanamazsınız.

Anten konusunda nelere dikkat edilmeli ?
Bu digi el cihazı anteni ile çalışabilecek şekilde yapılandırılmıştır. Ayrıca bir konnektör kullanmadan anteni doğrudan digi ye bağlamalısınız, kullandığınız dönüştürücü konnektörler güç kaybına neden olacaktır. Çıkış gücü 1 watt olduğundan hiç bir kaybımız olmamalı!
Ayrıca çatı anteni ile kullanıma uygun değildir çünkü dahili radyonun dinleme hassasiyeti el cihazı antenlerine göre ayarlanmıştır daha fazla kazanca sahip çatı antenleri ile sağlıklı çalışmayacaktır.

Hangi kutuyu sipariş etmeliyim ?
Aşağıda link i ni paylaştığım kutuyu sipariş edebilir dilerseniz digi yi kutulayabilirsiniz.
https://www.altinkaya.com.tr/Yeni-Urunl ... 83-15.html


Hangi bluetoodth u kullanabilirim?

Model olarak HC05 bluetootdh kullanabilirsiniz bunun için aşağıda paylaşmış olduğum sipariş linklerinden birini tercih edebilirsiniz.
https://urun.n11.com/diger/hc05-arduino ... lsrc=aw.ds

https://www.robotistan.com/hc05-bluetoo ... -module-br


İ-gate olarak çalıştırabilirmiyim ?
Tek başına i-gate olarak çalıştıramassınız.. Ancak tablet veya akıllı telefonlara bluetootdh üzerinden bağlantı yapabilir gerekli olan uygulamaları kullanarak i-gate olarak çalıştabilirsiniz. Ayrıca Usb üzerinden PC bağlantısı yapabilir i-gate olarak kullanılan yazılımlara adapte edebilirsiniz. Bunun için cihaz ı TNC moduna almanız yeterli.

Tracer olarak çalıştırabilirmiyim ?
Tek başına i-gate olarak çalıştıramassınız.. Ancak tablet veya akıllı telefonlara bluetootdh üzerinden bağlantı yapabilir APRS droid uygulaması ile taracer olarak ta çalıştabilirsiniz. Bunun için cihaz ı TNC moduna almanız yeterli.
Last edited by TA2AWO on 20 Feb 2018, 19:55, edited 4 times in total.

TA4ODC
Posts: 4
Joined: 27 Jun 2017, 23:07

Re: TNC-X KURULUM KULLANIM TEKNİK DETAYLAR

Post by TA4ODC » 26 Oct 2017, 11:20

Çok iyi bir anlatım olmuş emeğinize sağlık cihazlar hazırlandığında bilgilendirirseniz bir adet almayı düşünüyoruz. Saygılar TA4ODC 73.

TA4AEI
Site Admin
Posts: 7
Joined: 10 Jun 2017, 16:19

Re: TNC-X KURULUM KULLANIM TEKNİK DETAYLAR

Post by TA4AEI » 02 Nov 2017, 09:22

Direwolf ile kullanacak arkadaşlar için örnek conf dosyası:
Bu dosya, hali hazırda aprs'te yayındadır:

https://aprs.fi/#!mt=hybrid&z=15&call=a ... tail=21600Code: Select all

ADEVICE  stdin null
ACHANNELS 1
CHANNEL 0
MYCALL TA4AEI
MODEM 1200
PTT GPIO 25
DCD GPIO 24
AGWPORT 8000
KISSPORT 8001

PBEACON delay=1  every=10 overlay=T symbol="digi" lat=36^51.43N long=030^46.99E power=50 height=20 gain=4 comment="TA APRS http://taaprs.org" via=WIDE1-1, WIDE2-1

PBEACON delay=1 every=10 SENDTO=IG overlay=T symbol="digi" lat=36^51.43N long=030^46.99E power=50 height=20 gain=4 comment="TA APRS http://taaprs.org"
 

IBEACON DELAY=20 EVERY=10 VIA=WIDE1-1
IBEACON SENDTO=IG DELAY=22 EVERY=10


DIGIPEAT 0 0 ^WIDE[3-7]-[1-7]$|^TEST$ ^WIDE[12]-[12]$ TRACE
#FILTER 0 1 t/wn
IGSERVER euro.aprs2.net
IGLOGIN TA4AEI 12345
 
IGTXVIA 0 WIDE1-1

IGFILTER m/50

IGTXLIMIT 6 10

Post Reply